Wprowadzenie do UI/UX

Wprowadzenie do UI/UX

To jest krótkie wprowadzenie do kursu UI/UX dla początkujących. W tej lekcji dowiesz się czym między innymi zajmuje się UI/UX Designer oraz jakie są różnice w pracy przy UI i UX.

Kim jest UI/UX Designer?

UI/UX Designer jest terminem mocno uogólniającym dwa osobne stanowiska. UI Designera oraz UX Designera.

UI Designer

UI designer to projektant szeroko pojętego interfejsu użytkownika (z języka angielskiego User Interface = UI).

UX Designer

UX Designer zajmuje się projektowaniem aplikacji oraz stron internetowych (czy też innych produktów cyfrowych) tak aby finalnym efektem jego pracy było przyjemne, a przede wszystkim intuicyjne środowisko użytkownika. Powinno ono zaspokajać potrzeby osób korzystających z danej aplikacji, stąd wziął się skrót UI = User Experience (w języku polskim doświadczenie użytkownika).

Praca UX Designera

Skoro już wiemy czym zajmują się osoby odpowiedzialne za UI i UX, wyjaśnijmy jak wygląda praca takich osób.

Za pierwszy przykład przyjmijmy, że osoba zatrudniona w stosunkowo małej firmie jako UX designer bierze na swoje barki pracę zarówno jako UX Designer, UI Designer oraz osoba wykonująca tzw. research, czyli przeprowadzanie wśród pewniej grupy użytkowników wywiadu, zbieranie informacji o tym, jakie doświadczenie mają z aktualnie istniejącą wersją strony internetowej czy aplikacji. Oczywiście nie jest to praktyka każdej małej firmy, jednak rozdzielanie obowiązków na 3 poszczególne stanowiska zdarza się częściej większym, poważnym firmom.

Drugim przykładem jest rzeczona wcześniej duża, prężnie rozwijająca się firma, która może pozwolić sobie na zatrudnienie osób na wszystkie z trzech przytoczonych wcześniej stanowisk, tj. UI Designer, UX Designer oraz UX Researcher. W takich firmach najczęściej tworzone są pięcioosobowe zespoły w których każdy pracuje w swojej dziedzinie.

Wynagrodzenie UI/UX Designera

Zarobki projektantów UI oraz UX z roku na rok są coraz bardziej atrakcyjne, tym bardziej dla młodych osób, które dopiero rozpoczynają pracę w branży. Ciężko jest podać konkretne liczby, ponieważ jak w większości zawodów wypadało by wszystkie średnie podzielić na stanowiska Junior, Mid oraz Senior, a także Team Lead. Jest jednak pewna alternatywa aby przedstawić o jakich kwotach jest tutaj mowa. Kojarzysz pewnie jak bardzo zachwalane są szeroko pojęte stanowiska programistów? Tak - w przypadku UI/UX Designera zarobki oscylują w podobnych przedziałach dla każdego z wyżej wymienionych stopni zaawansowania - innymi słowy - są bardzo zadowalające.


© 2020 CodeHub.pl