Fonty i rodziny fontów

Czym są fonty i rodziny fontów?

Font - cyfrowa postać pisma. Często jest błędnie nazywany czcionką i choć każdy wie, co osoba mówiąca “czcionka” ma na myśli, to jednak chcąc być profesjonalistą nie powinniśmy nazywać fontu czcionką, która oznacza metalowy bloczek, na którym znajduje się wypukła litera.

Krój pisma - obraz kompletu znaków pisma o jednolitych i spójnych cechach graficznych: stylu, rytmie, proporcji, kształcie szeryfów itp. Często występuje w wielu odmianach, czasami nawet znacznie różniących się od kroju podstawowego, jednak zawsze zachowujących w sposób konsekwentny główne założenia graficzne danej rodziny krojów.

Poznajmy najpopularniejsze rodziny fontów:

szeryfowy (serif) - szeryfy to elementy ozdobne pisma, kreski stosowane w wielu krojach w celu zwiększenia jego dekoracyjności.

przykład fontu szeryfowego:

x

bezszeryfowy (sans serif) - pismo bez szeryfów, które charakteryzuje się swoja prostotą. W piśmie cyfrowym przyjął się dobrze ze względu na dawne nieduże rozdzielczości ekranów, które nie pozwalały na wyświetlanie zbyt wielu szczegółów. Aktualnie uchodzi za standard, ale nie zawsze jest stosowany.

przykład fontu bezszeryfowego:

x

skryptowe (script) - pismo naśladujące to odręczne, kaligraficzne, ale w ładnej, oficjalnej formie. Trochę jak za dawnych lat. Z tego typu fontów należy korzystać bardzo ostrożnie, ponieważ nieumiejętne używanie tego fontu może popsuć cały projekt.

przykład fontu skryptowego:

x

odręczne (handwritten) - bardzo podobne do skryptowego, ponieważ też naśladuje pismo odręczne, jednak w tym przypadku jest ono mniej oficjalne, można nawet powiedzieć, że często niechlujne.

przykład fontu odręcznego:

x

W projektach cyfrowych powinno się używać głównie fontów bezszeryfowych, ponieważ są najlepiej czytelne na ekranach, a w dodatku sprawiają wrażenie bardziej nowoczesnych.

Pozostałe fonty są wykorzystywane częściej w formie papierowej, jednak oczywiście istnieje sporo wyjątków.


Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google polityka prywatności Google i regulamin Google.

logo

Copyright © 2021 CodeHub.pl