Wprowadzenie do Figma

Wprowadzenie do Figma

Figma to narzędzie, z którego możemy korzystać zarówno przez przeglądarkę, jak i dedykowaną aplikację na system Windows i Mac OS.

Minimalne wymagania przeglądarkowe prezentują się następująco:

  • Chrome (wersja 58 lub nowsza)
  • Firefox (wersja 57 lub nowsza)
  • Safari (wersja 11 lub nowsza)
  • Microsoft Edge (wersja 16 lub nowsza)

Jeśli korzystacie z jednej z powyższych rekomendowanych przeglądarek i aktualizowaliście ją w przeciągu ostatnich 3 lat to nie powinny występować żadne problemy z działaniem narzędzia Figma. Mimo tego zawsze zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji.

Jeśli jednak chciałbyś korzystać z narzędzia Figma przez dedykowaną aplikację na systemie Windows lub Mac OS to możesz pobrać ją z tej strony: https://www.figma.com/downloads/

Aby aplikacja działała poprawnie na twoim komputerze musisz posiadać system Windows 8.1 lub nowszy, a w przypadku komputera Mac system MacOS 10.12 (macOS Sierra) lub nowszy.

Posiadając smartfon z systemem Android lub iOS warto zaopatrzyć się również w aplikację Figma Mirror, którą można pobrać ze sklepu Google Play lub App Store.

Dzięki tej aplikacji mobilnej będziemy mogli w błyskawiczny sposób podejrzeć na żywo jak nasz projekt prezentuje się na ekranie naszego smartfona.

Plany

x

Figma jest darmowym narzędziem, które posiada również płatne wersje. Pomimo tego, że ceny płatnych pakietów nie są wygórowane, jak na możliwości, które oferuje ten program to darmowa wersja w pełni wystarczy nam zarówno do nauki, jak i pracy zarobkowej. Głównym ograniczeniem darmowej wersji jest to, że można jednocześnie pracować nad maksymalnie 3 projektami, które mogą być w czasie rzeczywistym edytowane przez maksymalnie 2 osoby. Jeśli przyjdzie moment, w którym te ograniczenia będą Ci przeszkadzać w pracy to zakup abonamentu na płatną wersję “Professional”, która oferuje między innymi nielimitowaną liczbę projektów i nielimitowaną ilość zapisanych historii projektu (darmowa wersja pozwala na cofanie się w projekcie maksymalnie o 30 dni, co i tak jest wystarczające) będzie dla Ciebie nieodczuwalne, bo trzeba będzie płacić 12 dolarów miesięcznie (ok. 45 zł)

Interfejs

Interfejs programu jest prosty i minimalistyczny, dzięki czemu nauka korzystania z tego narzędzia jest szybka i prosta.

x

Po zalogowaniu się do Figmy jestesmy przenoszeni do ostatnio otwieranych projektów. Oczywiście możemy zmienić ustawienia sortowania i na przykład ułożyć je od najstarszych do najnowszych.

Po lewej stronie interfejsu jest menu. Mamy tam możliwość przejścia do ustawień naszego konta, dostęp do wyszukiwarki, naszych projektów czy zakładki Community, w której znajdziemy całą masę materiałów, które możemy użyć na zasadach określonych w licencji - w większości przypadków komercyjnie. Zasady licencji znajdziesz w prawym dolnym rogu po wejściu w szczegóły danego materiału.

x

W zakładce Community znajdziemy również bardzo dużą ilość pluginów, które możemy od razu dodać do programu. Jest to rzecz, która zdecydowanie ułatwi Twoją pracę designera. W dalszej części tego kursu znajdziesz kilka przykładowych pluginów, które ułatwią i przyśpieszą Ci pracę.

x

Na górnym czarnym pasku znajdziesz zakładki, po których możesz się przełączać pomiędzy projektami czy głównym menu na takiej samej zasadzie, jak w przypadku zakładek w przeglądarce internetowej.

x

Po wejściu w projekt są 4 główne elementy:

  1. Na środku oczywiście pole robocze, na którym możemy tworzyć nasz projekt.
  2. Po lewej stronie listę stworzonych przez nas warstw oraz assety.
  3. Po prawej stronie pojawia się menu kontekstowe, które w zależności od zaznaczonego elementu wyświetla różne opcje.
  4. Na górze pasek narzędzi.

x

W dalszej części kursu będziemy omawiali bardziej szczegółowo różne elementy interfejsu, ponieważ łatwiej będzie wszystko zapamiętać działając na konkretnych przykładach i tworząc własny projekt.


Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google polityka prywatności Google i regulamin Google.

logo

Copyright © 2021 CodeHub.pl