Wymagania przed rozpoczęciem

Wymagania przed rozpoczęciem

Zanim zaczniesz

Zanim przejdziesz do następnej sekcji i rozpoczniesz naukę upewnij się, że posiadasz zainstalowany edytor kodu i współczesną przeglądarkę internetową. Przydatny będzie także dostęp do internetu.

Bardzo przydatna będzie znajomość języka angielskiego na przynajmniej podstawowym poziomie. Zazwyczaj dokumentacja, którą piszą programiści dla programistów jest napisana w języku angielskim. Poza tym słowa kluczowe w językach programowania zazwyczaj pochodzą z języka angielskiego.

Edytor kodu

Bez względu czy będziesz pisał aplikacje internetowe, mobilne czy statyczne strony internetowe będziesz potrzebować edytor kodu. Współczesne edytory kodu posiadają wspaniałe wsparcie dla języków i technologii. Przez wsparcie rozumiemy tu podświetlenie składni, automatyczne uzupełnianie kodu i podpowiedzi. Takie funkcje choć nieobowiązkowe, bardzo przyspieszają prace nad projektami.

Wśród wielu dostępnych na rynku, jest kilka takich, które moim zdaniem zasługują na szczególną uwagę. Zaliczyć do nich można np. Visual Studio Code. Ten edytor kodu przygotowany przez Microsoft jest dostępny do pobrania na stronie Visual Studio Code. Posiada rozbudowany system podpowiedzi, zwany IntelliSense, system rozszerzeń i wiele opcji konfiguracji. Kod źródłowy jest otwarty i rozwijany przez społeczność, dzięki czemu w razie problemów szybko uzyskasz pomoc. Visual Studio Code posiada wbudowane wsparcie dla wielu języków, w tym wszystkich, które będziemy wykorzystywać w tym kursie.

Edytor kodu

Innym wartym polecenia edytorem jest Atom. Podobnie jak Visual Studio Code posiada wsparcie dla rozszerzeń, podpowiedzi, podświetlenia składni. Firmą, która za niego odpowiadała był GitHub. Obecnie po przejęciu GitHub przez Microsoft to gigant z Redmond sprawuje nad nim pieczę. Jednakże to społeczność jest główną siłą i motorem napędowym rozwoju tego edytora. Podobnie jak Visual Studio Code dostępny jest zarówno na systemy Windows, MacOs jak i Linux. Atom jest do pobrania z oficjalnej strony Atom oraz z podstrony release na GitHubie.

Edytor kodu

Trzecią polecaną opcją jest Notepad++. Ten wspaniały edytor różni się od poprzednich swoją wszechstronnością. Jednocześnie na wstępie jest dość ascetyczny co może odstraszać początkujących. Wspiera kolorowanie składni i rozszerzenia. Podpowiedzi dostępne w Notepad++ występują choć są nieco mniej responsywne niż we wcześniej wspomnianych edytorach. Notepad++ jest dostępny do pobrania za darmo ze strony Notepad++.

Edytor kodu

Ostatnią polecaną propozycją na tej liście jest edytor kodu Brackets. Odpowiada za niego firma Adobe słynąca z oprogramowania dla artystów. Wspominam tu artystów, ponieważ Brackets pierwotnie był nastawiony na szybkie tworzenie stron wykorzystując makiety i wizualizacje. Swego czasu mocno promowany był z uwagi na funkcję hot reload , czyli przeładowania po doknaniu zmian. Poza tym wspiera rozszerzenia, różne motywy, podpowiedzi kodu. Z ciekawych funkcji, poza hot reload wspiera podgląd reguł CSS bez konieczności nawigowania pomiędzy plikami (o CSS więcej powiemy dalej, na ten moment wystarczy wiedzieć, że służy do prac nad wyglądem strony). Do pobrania ze strony Brackets.

Edytor kodu

Przeglądarka internetowa

Uczymy się technologii internetowych, więc przeglądarka internetowa będzie nam potrzebna. W przeciwieństwie do większości użytkowników będziemy z niej korzystać intensywniej posługując się Narzędziami dla programistów, z ang. "Developer Tools" lub "DevTools". Nad wyborem przeglądarki nie będziemy się tutaj długo rozwodzić. Wybierz jedną spośród współczesnych np. Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Safari. Ze swojej strony polecamy dwie pierwsze.

Przeglądarka Google Chrome jest rozwijana w obrębie projektu Chromium na silniku Blink. Posiada duży udział w rynku i dobre wsparcie dla standardów. Tego samego silnika używa Opera i Microsoft Edge zatem możesz wybrać także jedną z konkurencyjnych przeglądarek i jednocześnie nadal zachować dostęp do tych samych narzędzi programistycznych. Jeżeli planujesz śledzić rozwój aplikacji koniecznie powinieneś sprawdzić:

Blog Chromium

Blog Chrome

Blog Opera

Mozilla Firefox to przeglądarka, która działa w oparciu o silnik Gecko. W ostatnim czasie słynąca z szybkiego rozwoju, architektury zapewniającej niskie zużycie zasobów i ochrony użytkownika przed zagrożeniami internetowymi. Posiada wspaniałe narzędzia dla programistów i wsparcie dla standardów W3C (world-wide-web consortium). Społeczność stojąca za przeglądarką Firefox przygotowała doskonałą dokumentację techniczną i blog, na którym opisywane są w przyjazny sposób innowacje w świecie webdevu:

Dokumentacja MDN

Blog Mozilla

Link do pobrania Firefox

W tym kursie będziemy wykorzystywać zarówno Google Chrome jak i Mozilla Firefox.

Dokumentacja

Poza tym kursem w nauce technologii webowych bardzo przydatna będzie dokumentacja. Umiejętność szukania i czytania informacji w dokumentacji jest czymś co prędzej czy później zaowocuje w zaoszczędzonym czasie na żmudnym debugowaniu (poszukiwaniu błędów, co poszło nie tak?, dlaczego nie działa?).

Zdecydowanie jedną z najlepszych dokumentacji dostępnych na rynku jest ta udostępniana przez firmę Mozilla i rozwijana przez społeczność deweloperów. Podczas przerabiania lekcji z tego kursu gdy coś będzie niejasne warto przejrzeć dokumentację w poszukaniu odpowiedzi.

Dokumentacja MDN jest w pełni dostępna za darmo pod adresem: https://developer.mozilla.org/en-US/ i stanowi świetne uzupełnienie do tego kursu a także miejsce, w którym w codziennej pracy możesz szukać wsparcia.

school Mentoring

Masz pytania lub wątpliwości? Coś jest niejasne? Kliknij tutaj i skontaktuj się z mentorem.


Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google polityka prywatności Google i regulamin Google.

logo

Copyright © 2021 CodeHub.pl