Funkcje LUB, ORAZ

Funkcja Lub

(And: OR) Funkcja ta sprawdza wprowadzone do arkusza warunkie w rezultacie daje wartość prawda lub fałsz. Pierwszym prosty przykład może być sprawdzenie płci danej osoby: CodeHub Excel Aby w kolumnie D sprawdzić za pomocą funkcji Lub czy dana osoba jest kobietą czy nie należy w komórce D2 wpisać: =C2="K" a następnie wcisnąć enter Teraz wystarczy w prawym dolnym rogu przeciągnąć komórkę pionowo w dół, aby uzyskać informację dla pozostałych komórek w kolumnie D. Wygląda to w następujący sposób: CodeHub Excel

Kolejny przykład zastosowania Funkcji Lub to sprawdzanie za pomocą znanego dobrze z lekcji matematyki znaku "< oraz >" Aby sprawdzić, które osoby mają więcej niż 30 lat należy w komórce E2 wpisać:

  • =B2>30
  • Przeciągnąc komórkę pionowo, aby uzyskać informacje na pozostałych komórkach w kolumnie E

CodeHub Excel

Za pomocą Funkcji Lub można również sprawdzić nieco bardziej rozbudowane informacje. Aby na tym przykładzie sprawdzić czy dana osoba jest mężczyzną poniżej 30 roku życia należy w komórce F2 wpisać:

  • =LUB(C2="M";B2>30)
  • Następnie przeciągnąć komórkę na pozostałe komórki w kolumnie F
  • Otrzymany wynik wygląda następujo:

CodeHub Excel

Można zauważyć, że wynik nie jest do końća poprawny. W komórce F5 jest treść "PRAWDA", choć nie powinno tak być ponieważ przypadek ten dotyczy kobiety. Dlaczego tak się stało? Funkcja Lub działa w taki sposób, że jeżeli przynajmniej jeden z warunków jest prawdziwy, to całe wyrażenie zostanie uznane za prawdziwe. Oznacza to, że aby z funkcją LUB otrzymać wynik FAŁSZ wszystkie warunki muszą być fałszywe i warto o tym pamiętać, aby nie popełnić błędu.

Funkcja ORAZ

Funkcja ta pozwala sprawdzić, czy WSZYSTKIE warunki w teście mają wartość PRAWDA. CodeHub Excel Aby sprawdzić, który towar kosztuje poniżej 1000zł za pomocą funkcji ORAZ w tym przypadku należy w komórce C2 wpisać:

  • ORAZ(B2>1;B2<1000) co jak można zauważyć oznacza, wskaże jedynie wartości pomiędzy 1 a 1000
  • Przeciągnąć komórkę wzdłuż kolumny C

CodeHub Excel

Ćwiczenie 1: Stwórz skoroszyt dla 10 losowych osób z informacjami o ich imieniu, wieku, płci a następnie w kolejnej kolumnie za pomocą Funkcji Lub sprawdź ich płeć Ćwiczenie 2: Stwórz skoroszyt dla 8 przedmiotów w przedziale cenowym 10zł - 5000zł a następnie za pomocą funkcji ORAZ sprawdź, który towar kosztuje między 300zł a 2000zł.


Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google polityka prywatności Google i regulamin Google.

logo

Copyright © 2021 CodeHub.pl